Poradnik

Dlaczego bierzemy kredyty i pożyczki?
W sierpniu 2017 roku Departament Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego opublikował opracowanie:
"Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych w I kw. 2017 r.". W opracowaniu tym NBP przeanalizował budżety gospodarstw domowych i doszedł do ciekawych wniosków odnośnie zobowiązań zaciąganych przez gospodarstwa domowe. Polacy zaciągają zobowiązania w dwóch głównych celach:
Po pierwsze by sfinansować konsumpcję, co stanowi 25% wszystkich zobowiązań
Po drugie by nabyć nieruchomość, co stanowi 60% wszystkich zobowiązań
Warto dodać, że łączna wartość transakcji finansujących konsumpcję od 2012 roku, prawie nieprzerwanie rośnie. Podobnie jest z kredytami długoterminowymi, których liczba i wartość w kolejnych latach systematycznie rośnie, około połowa z nich stanowi kredyty zaciągnięte na okres powyżej 20lat w celu zakupu nieruchomości mieszkalnych.
Przy okazji warto wspomnieć, że gospodarstwa domowe posiadają w swoich portfelach systematycznie coraz więcej gotówki, którą trzymają na rachunkach bankowych lub z której zakładają lokaty krótkoterminowe, ale równocześnie z powodu nisko oprocentowanych depozytów bankowych spada zainteresowanie lokatami długoterminowymi, co powoduje, że Polacy mają coraz mniej oszczędności. Wolą je inwestować np. w mieszkania, a Ci, którym oszczędności nie wystarczały na zakup nowego mieszkania w całości z własnych środków wspomagają się kredytami.
Wniosek z tego: ZADŁUŻAMY SIĘ NA POTĘGĘ.

Pętla zadłużenia
Wielce niewłaściwa jest ogólnie panująca opinia, że osoby, które mają problem ze spłatą zadłużenia same są sobie winne, ponieważ żyją zbyt rozrzutnie i biorą pożyczki na zaspokojenie wymyślnych zachcianek nie przejmując się konsekwencjami niespłacanych rat. Nie można wykluczyć, że zdarzają się takie przypadki, ale to margines. Kredyty konsumpcyjne, limity w rachunkach, zakupy na raty, karty kredytowe są w większości kredytami wspomagającymi gospodarstwa domowe w zaspokojeniu podstawowych potrzeb oraz niespodziewanych i nieprzewidzianych w budżecie wydatków. W sytuacji, gdy zaistnieje pilna potrzeba wymiany zepsutego sprzętu AGD lub sprzętu elektronicznego, naprawy samochodu, remontu mieszkania lub domu, nawet sfinansowania leczenia czy wyprawienia świąt lub uroczystości rodzinnych na większą liczbę osób stanowią wyzwanie i powodują, że gospodarstwa domowe często i chętnie korzystają z łatwo dostępnych, niewymagających zbyt wielu formalności produktów kredytowych w bankach lub w firmach pożyczkowych.
Kredyty hipoteczne, często na całe dorosłe życie (powyżej 20 lat) zaciągamy zazwyczaj po przejściu weryfikacji i długich formalności w banku. Bywa tak, że niektórzy pożyczkobiorcy nie posiadają całego wkładu własnego, ale życzliwy doradca bankowy tak przeprowadzi przez procedurę kredytową, żeby i na to znalazł się sposób. Na końcu żmudnej drogi do własnego mieszkania każdy kredytobiorca podpisuje umowę kredytową i może po formalnościach i ewentualnym remoncie, który też często odbywa się przy wsparciu kredytu, wprowadzić się do własnego mieszkania.
Wszystkie zobowiązania są później spłacane w mniejszych wygodnych ratach lub przy najbliższym wpływie wynagrodzenia na koncie. Jest to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie. Mankamentem jest niestety ryzyko, jakie podejmuje nieświadomy i ufny kredytobiorca. Małe raty lub spłata limitu na karcie albo raty kredytu hipotecznego, mogą stać się w niektórych sytuacjach trudnym wyzwaniem.
Niestety, ale życie pisze różne scenariusze i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie działo się jutro, a tym bardziej za rok czy za 30 lat. Często zdarzają się sytuacje utraty pracy, zdrowia, śmierci małżonka, które stanowią dramat dla całej rodziny. Zdarza się, że osoba dotknięta taką sytuacją dopiero zaczyna sobie radzić i wychodzić na życiową prostą, a tu listonosz przynosi list polecony od komornika.
W niektórych przypadkach kredytobiorcy, którzy chcą walczyć i się nie poddają szukają pomocy. Niestety, ale wielu z nich łudząc się że jakoś sobie poradzą idzie po kolejną pożyczkę do firm pożyczkowych żeby spłacić bieżące przeterminowane zobowiązania i wygrać trochę czasu na zgromadzenie środków do spłaty pożyczki.

 

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy ze spłatą zobowiązań. Dzieje się za przyczyną utraty płynności finansowej, a w konsekwencji problemów z regulowaniem rat, a w końcu zaprzestaniem spłaty zobowiązań.

Wtedy zadajemy sobie pytania, co teraz będzie? i jak poradzić sobie w tej sytuacji?

- rozmawiać z Wierzycielem?

- czekać, aż komornik zapuka do drzwi?

Brak Ci wiedzy jakie prawa przysługują dłużnikom?

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Jesteśmy dla Ciebie, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, co zwiększy Państwa świadomość i pozwoli na podejmowanie korzystnych decyzji.

Daj Sobie pomóc.

Licytacja komornicza a prawa dłużnika

Kodeks postępowania cywilnego art. 953 mówi iż „zajęta nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację publiczną".

Sprzedaż nieruchomości może zostać przeprowadzana nie wcześniej, niż po upływie dwóch tygodni od uprawomocnienia się opisu i oszacowania. Sąd na wniosek Komornika w drodze obwieszczenia publicznego o licytację dwa tygodnie przez wyznaczonym terminem licytacji nieruchomości ogłasza przetarg. Obwieszczenie o licytacji powinno być doręczone uczestnikom postępowania oraz organowi gminy, urzędowi skarbowemu i organom ubezpieczeń społecznych.

Zmiana właściciela zadłużonej nieruchomości.

Rozporządzenie nieruchomością w trakcie egzekucji nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne. Nabywca uczestniczy w postępowaniu w charakterze dłużnika rzeczowego. Czynności egzekucyjne prowadzone są tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy. Nie dotyczy to rozporządzeń zarządcy nieruchomości w zakresie jego ustawowych uprawnień. Obciążenie przez dłużnika nieruchomości po jej zajęciu jest nieważne. Oddanie zajętej nieruchomości w użyczenie, leasing, najem lub dzierżawę jest bezskuteczne wobec nabywcy nieruchomości w egzekucji.

Można uzależnić się praktycznie od wszystkiego co świat wymyślił - nie tylko od używek, ale również od seriali, adrenaliny, biegania, a nawet od pożyczania.

Zobacz więcej
Uzależnienie od pożyczania jak rozpoznać problem?

W którym momencie osoba pijąca staje się alkoholikiem? A od którego momentu osoba lubiąca zakłady staje się hazardzistą? Jak rozpoznać moment, kiedy uzależniamy się od pożyczek?

Zobacz więcej

Czy bogactwo na kredyt może stać się nowym nałogiem i może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach tak, jak w przypadku innych nałogów prowadzić nawet do śmierci?

Zobacz więcej

Prawdą jest, że pieniądze gwarantują bezpieczeństwo i teoretycznie każdy może zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wydaje się to oczywiste, że mając pieniądze czujemy się bardziej komfortowo. Jednak dla zwykłego człowieka posiadanie gotówki na koncie w banku lub w skarpecie nie jest sposobem na budowanie poczucia własnej wartości, czy też nie gwarantuje poczucia bezpieczeństwa.

Zobacz więcej
Kto jest narażony na uzależnienie od pożyczania?

Są w społeczeństwie pewne grupy, które mogą być bardziej podatne na uzależnienie od pożyczania i nie chodzi tu tylko o osoby, które mają skłonności do innych nałogów. Czasami osoby, którym wydaje się że panują nad swoimi finansami popadają w pętlę zadłużenia lub uzależniają się od pożyczek.

Zobacz więcej
S-Court

TMHome Sp. z o.o.
ul. Pańska 73/414
00-834 Warszawa

tel: +48 508 984 840

tel: +48 507 415 777

biuro@stoplicytacje.pl

© stoplicytacje - All Rights Reserved